Kontakt


Reception 090-16 34 98
Öppen under museets öppettider


Maria Perstedt 090-16 33 76
maria.perstedt@umea.se
Museichef, leder och ansvarar för museets verksamhet.

Tina Sandström  090-16 33 61
tina.sandstrom@umea.se
Museikoordinator, tar emot utställningsförslag och bokningar av visningar, fakturering och annat som rör administrationen av museet.

Maria Hedberg 090-16 33 62, 070-390 11 78
maria.hedberg@umea.se
Kommunikatör, sköter museets kommunikation, sociala medier, webbplats och presskontakter.

Klara Lundholm 090-16 34 97
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
klara.lundholm@umea.se
Museipedagog/programproducent, arbetar med museets lärande och publika verksamhet och ansvarar för museets programverksamhet.

Jonas Olsson 090-16 33 30
jonas.olsson@umea.se
Utställningstekniker, ansvarar över de tekniska aspekterna av utställningarna och ser till att allt fungerar som det ska.

Jennie Forsberg 090-16 33 38
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
jennie.forsberg@umea.se
Utvecklingsledare
med ansvar för forskningsfrågor och innehållsproduktion till utställningar.

Natalia Frostkrans 090-16 34 98
natalia.frostkrans@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Gabriella Moén 090-16 34 98
gabriella.moen@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Elsa Hasselgärde 090-16 34 98
elsa.hasselgarde@umea.se
Museivärd
, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Somaieh Bozaghian 090-16 34 98
somaieh.bozaghian@umea.se
Museivärd
, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Fråga?

Skriv din fråga här så kontaktar vi dig så fort som möjligt.




prata med oss


Håll koll på oss och ta del av nyheter, diskussioner, aktiviteter m.m. via Facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterInstagramlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterIoch och Twitterlänk till annan webbplats

Öppettider

Måndag stängt
Tisdag & onsdag 10-17
Torsdag 10-19.30
Fredag 10-17
Lördag 10-16
Söndag
12-16

 

Öppettider helgdagar

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå


Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun